Bitkilerin Sınıfları

Bitkilerin Sınıfları

Merhabalar Yeni Konuyla Karşınızdayım Bitki Örtüsü Çeşitlerini tanımlarını Acıklıyaçagım Umarım Faydalı Olur.Bu Konumuzda Kendimçe Önemli Olan Konuların Yardımı Dokunacak Başlıkların Tanımını Yapıcam.

Ekvatoral Yağmur Ormanları

Yüksek Sıcaklık,  Yagış Ve Nemin Oranı Fazladır.Bundan Dolayı Ekvatoral Bölgede Geniş Yeşil Alanlar Ağaçlar Yoğundur.Güneydoğu Asya Adalarında Görülmekdedir.

Muson Ormanları

Muson Ormanları Güney Doğu Ve Asya Taraflarında Görünmekdedir.Ekvatoral Yağmur Oranlarına Göre Daha Az Sıcaklık Ve Yağış Vardır.Yazları Sıcaklığın Yüksek Olduğu Zamanlar Yağmurunda Yağması İle Muson Ormanları Hızlı Büyür.

Orta Kuşagın Karışık Yapraklı Ormanları

Bunun Tanımını Yapmadan Önçe Ögrencilerimiz Bu Konu Başlığı Uzun Olduğu İçin Akıllarında Tutamadıkalrını Söylediler Bende Onlarına Bir Kısaltma Yaparak Akıllarında Tutmalarını Söylemişdim.Geçelim Tanımımıza.

Okyanusal İklim Çeşiti Hakimdir.Orta Kuşağın Batı Kıyılarında yer Görülür.Karışık Yapraklı Ormanlardır.Yagış Oranı Fazladır.Daha Fazla Detayları Kitaplarda Mevcuttur.Kısa Tanımı Budur.Özelikkleri Baya Uzun Olduğu İçin Kısa Tutuyorum.

Tayga Ormanları

Tayga ormanları sert Karasal İklim Bölgelerinde Hakimdir.Bu iklim Bölgelerinde Kış İle Yaz Arası Sıcaklık Cok Yüksekdir.

Çalı Formasyonu Tanımı

Çalılar Zarar Görmüş Ormanlarda Ortaya Çıkan Yerlerdir.

Çalı Bitki Örtüsü Görülen Kesimler  Maki ,garig ve psödomaki dır.

Maki

Maki Akdeniz iklim Bölgesinde Görülen Bitki Örtüsüdür. Çalı Ve Ağaçcıklardan Oluşan makiler Yeşil Kalır.

garig

Makilerin Yok Edildigi Yerlerde Kısa Boylu Çalılar Yetişmekdedir Bu Çalılara Garig Denir.

psödomaki Nedir

psödomaki calılar ormanların yok olmasından sonra ortaya cıkan calılardır.

3:Ot Formasyonu Nedir.

Ağaç Türlerinin İklim Sebebiyle Yetişmediği Bölgelerde Yetişen Bitkilere Denir.

Savan Nedir.

Yagışlı Ekvatoral İklim İle Çöl İklimi  arasında Yer Alan Bitki Örtüsüne Savan Denir.

Mevsimine Göre Yagışlı  Ve Kurak Olan Bölgelerde Uzun Otlar Oluşur Savan İklimin Görüldügü Yerlerde Bu Otlara Savan Otu Denir Adını İklimden Alır

Bozkır

Ilıman Karasal İklimin Bitki Örtüsü Bozkırdır.Bitki Türleri Genişdir.

Çayır

Karasal İklimin Sert Bölgelerinde Kış Ları Soğuk Ve Uzun Geçer.Yazları Kısa Ilıman Geçer Yagışlarda Çıkan Ot Türüne Çayır Denir Yeşildir.

Tundra

Kutup Altı İklim Bölgesinin Bitki Örtüsüdür,Toprak Kalınlığı İnçe Olduğu İçin Kar Ve Buzullar la Kaplıdır.Yer Yüzü Topragın İnçe Olmasından Dolayı Ağaçlar Yetişmez Ot Lar Yetişir.

Çöl Formasyonu

Bu Formasyon Bitkileri Kuraklıga Dayanıklı dır. ve Su Tutabilme ,Buharlaşmayla Su Kaybını Azaltıcak Özeliklere Sahipdir.Örnek Olarak Kaktüsler.

Değerli Okurlarım Takipcilerim Uzun Yazımızın Sonuna Geldik.Umarım Faydalı Yararlı Olur Bu Konuların Sadece Tanımlarını Yazmamdaki Sebeb Öğrenci Kardeşlerimizin Beyinlerine Daha Kalıcı Kalabilmesidir.Yanlış Veya Hatalı Olduğunu Düşündügünüz Yerler Varsa İse Yorum Olarak Lütfen Bildirin

Ela Hoca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzel Sözler Resimli Sözler İnstagram Sözleri Resimli Sözler Vefasız Sözler Resimli Aşk Sözleri Mevlana Sözleri Güzel Sözler Define İşaretleri Metin2 wiki Kredi Hesaplama