Nüfus Sayımı Neden Önemlidir.

Merhabalar Yeni Konumuz İle Karşınızdayım Konumuza Geçmeden Önçe Konumuzla Alakalı Bir Öğrencimiz Bir Soru Yöneltmişdi Onu  En Alta Yazıyorum  Konumuza Geçelim

Nüfus Sayımı Neden Önemlidir. İlk Olarak Sizlerle Nüfus Niçin Var Hangi Etkenleri Taşıyor Ve Nüfus Sayımı Olsa Ne Olur Olmasa Ne Olur Bunu Yazalım Düşünelim. Nüfus Herşeyden Evvel Ülkenin Ekonomik Durumu İçin Önemlidir Nüfus Hem Asgari Savunma Alanı Hemde Ülkenin Zenginligini Ortaya Cıkarır.Bir Ülkenin Ayakta Kalabilmesi İçin Nüfusun Sayısı En Önemli Araçtır Çünki Bu Sayıma Göre Ülkenin Toplam İşsiz Sayısı Toplam Gelir Düzeyi Toplam Ögrenci Sayısı Devlete Ödenen Vergiler Kalkınma Hızı Ülkenin Yatırımları Göç Olayları Kısaca Herşey Burdaki istatistige Göre Belirlenir.Daha Aklımıza Gelmeyen Bir Çok Analiz Burdaki Verilere Dayanrak Yapılır. Seçim Zamanlarında Bile Analistler Ülkenin Toplam Nüfusu Ve Analiste Katıla nToplam Kişi Üzerinden Belirli Veriler Belirler.

Nüfusun Özelikleri İnsanların Genel Özelikleri İle Toplanan Verilerin Tümüne Denir Yani Örnek Verirsek Bir Şehirde 250 Bin Kişi Var İse Bu 250 Bin Kişinin Toplam Egitim Durumu ,Yaş Grubu ,Cinsiyete Göre Cogunlugu,Çalışan İşçi Durumu,toplam Ögrenci Durumu.Gibi Verilere Nüfusun Özelikleri Diyebilir.Bu Verilere Dayanarakdan Ülkenin Gelişmesi İçin Yatırımlar Programlar Yapılabilir. Dünya nüfusunun %50,4’ü erkek %49,6’sı kadındır.

Soru:”hocam Devletimiz 4-5 Yılda Bir Nüfus Sayımı Yapmakda.Aynı Zamanda Yeni Doğan Bebekler Ve Ölmüş İnsanlar mersis Sistemine Ekleniyor Bu Sİstemde Mevcut Sayılar Gözükdüğü Halde Niçin Böyle Bir Uygulama İçerisinde.” Soru İçin f.e Teşşekürlerimi Soruyorum.Bunun Cevabını Sınıfta  Verdim Fakt Bu Soruyla Nüfus Sayımının Önemini Açıkladığı İçin Sizlerlerde Paylaşma İhtiyaçı Duydum Cevabını Üst Metinden Açıkladım.

Nüfusun En Fazla Olduğu Ülkeler Altaki Resimde Mevcut

Konumuzun Sonuna Geldik İyi Okumalar Dilerim ELA Hoca

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzel Sözler Resimli Sözler İnstagram Sözleri Resimli Sözler Vefasız Sözler Resimli Aşk Sözleri Mevlana Sözleri Güzel Sözler Define İşaretleri Metin2 wiki Kredi Hesaplama