Türkiye,de Dış Kuvvetler.

Türkiye,De Dış Kuvvetler

Ülkemizin Yer Şekilleri Oluşmasında Dış Kuvetlerin Etkisi Çoktur.Bu Dış Kuvetler Su,Rüzgar,Buzullardır.

Ülkemizde Selinti Sular ve Akarsuların Oluşturdugu Yer Şekilleri Yaygın Olarak Rastlanmakdadır.Selinti Sular Oluşumuna Örnek İle Gösterirsek Kırgıbayır Ve Peri Bacalarıdır.Kanyon Vadiler İse Kayaçların Akarsularda Kolay Çözünerek Aşındırarak Gömülmesiyle Meydana Gelmekdedir.

Menderes Nedir

Ülkemizde Yer Yüzeyinin Az Eğimli Olduğu Alanlarda Akarsuların Oluşturdugu Büklümlere Menderes Denir.Buna Örnek Olarak İse Küçük Menderes Ve Büyük Menderes Nehirlerini Örnek Gösterebiliriz.

Dev Kazan Yer Şekili Nedir.

Devkazan Yer Şekili Ülkemizde Akarsuların Çavlan Ve Çağlayan Oluşdurduğu Yerlerde Görülür Yukarıdan Aşşa Suların Düşmesiyle Düştügü Yeri Aşındırarak Çanak Lar Oluşur.Bu Oluşuma Dev Kazan Denir.Düden Antalya Şelalesi Örnek Verebiliriz.

Dış Kuvetler Karstik Şekiller

Ülkemizde Kayaçların Kolay Çözünmesiyle Karstik Şekiller Yoğun Olarak Görülür.

Obruklar Yer Altı Mağaraların Çökmesiyle Meydana Gelir .Obruk Platosunda Yaygın Dır.

Rüzğarların Oluşdurduğu Yer Şekilleri

Ülkemizde Çöl Alanı Olmadığı İçin Çöllerdeki Gibi Rüzgarın Oluşdurduğu Yer Şekilleri Görülmez.Ülkemizde Rüzgarın Oluşdurduğu Kumullar Görülür Buna Örnek Olarak Konya Karapınardaki Kumul Bölgesi Örnek Gösterebiliriz.

Buzulların Oluşdurduğu Yer Şekilleri

Ülkemizde Orta Kuşak da Yer Almasından Dolayı Buzulların Kapladığı Alanlar Azdır.Örnekle Gösterirsek Agrı Dağın Zirvesi Buzullar Kaplıdır.Ayrıça Ağrı Dağı Ülkemizdeki En Büyük Buzuludur.

Türkiyedeki Kıyı Şekilleri Oluşumu

Ülkemizdeki Kıyı Şekillerin Oluşumu 2 Grup Etki Etmekdedir İç ve Dış Kuvvetlerdir.Kıyı Şekilleri İlk Olarak  İç Kuvvetlerin Oluşumu Etki Etmişdir.Sonrasında Dış Kuvvetler Etki Etmişdir.

Türkiye, de Görülen Kıyı Tiplerin Başlıcaları Enine,ria,dalmacya Tipi Kıyılardır.

Ria Kıyı Tipi Nasıl Oluşmuştur

Ria Kıyı Tipi Ülkemizde Akarsu Vadilerin Denizin Altında Kalması ile Oluşmuştur.Örnek Çanakkale İstanbul Boğazları Ria Kıyı Tipidir.

Enine Kıyı Tipi Nedir Nasıl Oluşmuştur.

Enine Kıyı Tipi Dağların Kıyılara Dik Uzanmasına Enine Kıyı Tipi Örneği dir.Örnek Olarak Kuşadası.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzel Sözler Resimli Sözler İnstagram Sözleri Resimli Sözler Vefasız Sözler Resimli Aşk Sözleri Mevlana Sözleri Güzel Sözler Define İşaretleri Metin2 wiki Kredi Hesaplama